• Výuka kresby

Jak nakreslit: Klubíčko


Tento mini-tutorial je určený mírně pokročilým začátečníkům. Možná se zdá klubíčko složité, ale ve skutečnosti je jednodušší než třeba paprika.

Skvělé na klubíčku je, že si na něm můžete dobře vyzkoušet texturování - to je syntézou všech tří nástrojů (linky, stínu a šrafování), přičemž nejzásadněji si na něm vyzkoušíte to, že se vlákno klubíčka chová jako objemový šraf. A to tak, že tím, jak opisuje svým chováním tvar koule, definuje tvar klubka :).

Pokud budete vybírat klubíčko pro kreslení, volte nějaké světlé, abyste viděli dobře světla a stíny ;).

Opakování je matka moudrosti, proto si i tady zopakujeme rámcově postup:

1) nejprve si přeměřte v : š celkového tvaru tělesa

2) od ruky si načrtněte schématické tvary skryté v námětu (cca koule)

3) doplňte si pomyslnou středovou osu

4) zpřesněte tvar, doplňte i to co, není vidět - například kreslete celé elipsy papírového válečku, ať máte jisto v jejich správném perspektivním chování

5) rozvrhněte a prokreslete si objemové šrafy - v tomto případě vlákna klubíčka

6) rozvrhněte světla a stíny "nahrubo" gumou a tužkou, abyste co nejrychleji viděli kontext

7) prokreslete a vrhněte stín

8) pokuste se vyjádřit texturu - ta souvisí s tvarem stejně jako objemové šrafování

Tužky + gumy, které používám: začínám 2B, jemné stíny B, tmavé stíny 4B, super jemné stíny a lazury F, guma v tužce a plastická guma modrá Koh-i-Noor na razantní gumování, plastická guma Farber-Castell modrá na zjemňování intenzit ve větších plochách a utupování drobných chyb.

Než se pustíte do kreslení: Ačkoliv se může zdát, že je klubíčko taková nějaká divná fazole, ve skutečnosti v sobě skrývá jednoduchou a krásnou geometrii. Zamyslete se nad tím, jaké základní tvary klubíčko obsahuje - možná Vám pomůže následující schématické rozkreslení základních těles skrytých v klubíčku.

Pojďme na to!

Tak se pojďte zahřát u klubíčka a kreslení jeho vláken ;). Ořežte si tužky, zapněte si třeba nějaké rádio a pusťte se do toho :).

1) jako vždy si změřte proporce celku - tj. celková výška vůči celková šířka - a načrtněte si rámec, kde cca se bude Vaše klubíčko odehrávat na papíře.

2) nakreslete od ruky levou “kouli”. Pak přeměřte její proporci vůči celku (vychází jako větší polovina). Úhlovým visováním změřte tečny s pravou “koulí”, proporčně změřte její velikost a vkreslete středovou osu.

3) “přepásejte” koule válečkem papíru - ten je kolmý na středovou osu a na jeho elipsy funguje perspektiva (viz pravidla válců). Šířku válečku přeměřte proporčně a zkontrolujte úhlopříčkami.

4) rozměřte si styčné body nasazení vláken vlny- nejlépe opět úhlovým visováním

5) ze styčných bodů si rozvrhněte hlavní členění ploch vláken. Pomáhejte si rovinkami, zaoblíte to posléze.

6) postupně nakreslete vlákna vlny. Pomáhejte si mezifázemi! Vlákna jdou po tvaru a plní funkci objemového šrafování.

7) postupně nakreslete vlákna po celém tvaru klubíčka.

8) vždy, když se vlákno zanořuje pod jiný tvar, jeho kontura tmavne a rozšiřuje se - viz práce s linkou s přítlakem. Proto ztmavte všechna místa, kde se vlákna zanořují.

9) jednosměrným 45° šrafem si rozvrhněte světla a stíny, též zatónujte váleček papíru, aby intenzita rozdílů odpovídala barvenosti. Naznačte vržený stín.

10) dolaďte vržený stín a jemné detaily, texturu vláken a etikety. A máte hotovo!

Klidně se pochlubte svým výsledkem na Instagramu, v němž označíte #výukukresby :).

Mějte se krásně!

Vaše

Bára Maštrlová.

#kužel #koule #anuloid #válec #jaknakreslit #klubíčko #textura

934 zobrazení