Denisa Hlaváčková

Moje cesta od kresby k soše

Denisa za mnou přišla koncem září roku 2018, zda bych jí nepomohla se připravit na talentovky na pražské střední školy Hollarku a Arcus. Zkoušky se konají začátkem ledna, měly jsme tedy pouze 3 měsíce na přípravu.

Denisa navíc v té době s kresbou dá se říci začínala a měla za sebou jen pár hodin kreslení v jiných kurzech, plus nějaké vlastní pokusy.

Samozřejmě jsem ji upozornila na to, že přes všechny časové a finanční investice nemusí talentovky vyjít. I přesto jsme se na spolupráci domluvily. Asi ani jedna z nás nečekala, že se naše cesty spojí na tolik let. Ale nepředbíhejme.

„Poprvé jsem na kurz přišla, když jsem se chystala na talentové zkoušky na Střední uměleckou školu Václava Hollara, které jsem úspěšně složila. Pro radu jsem se vrátila i při přípravě na VŠ. Výuka předčila má očekávání a připravila mě nejen k talentové zkoušce ale i k budoucímu studiu a vlastnímu vyjádření.“

Denisa Hlaváčková

Sprintem od září k lednu

Denisy jsem se tedy tenkrát ujala a obsah i tempo výuky přizpůsobila tomu, abychom zvládly projít vše nutné k talentovkám i k poskádání 2 rozdílných portfolií.

A protože je Denisa fakt talent, tak se dostala na obě školy! Nastoupila na Hollarku, kde studuje dodnes – a letos maturuje. 

Denisa ke mně chodila na individuální výuku a víkendovky, plus kromě mého kurzu ještě jednou týdně na přípravku na Hollarku (kde se kreslí na talentovkách portrét podle živého modelu) a jednou týdně do další kreslírny. A samozřejmě dle možností trénovala doma. Celkem tak kreslila 8-10 hodin týdně

Úsilí se vyplatilo. Když jsme pak v prosinci 2018 portfolia kompletovaly, měly jsme díky jejímu poctivému přístupu z čeho vybírat a ještě nám nějaké kresby zbyly. 

Denisy vývoj po talentovkách

Rok po přijetí se mi Denisa ozvala znovu, zda bych ji – vzhledem k tomu, že jsem sochařka – naučila modelovat. Během studia na Hollarce si totiž měla možnost vyzkoušet práci s hlínou a ta ji osudově učarovala.

Takže v únoru 2021 jsem ji přijala individuálně na přípravu na vysokou školu do sochařského ateliéru. Více než 2 roky jsme spolu chystaly portfolio a v lednu 2023 se naše snažení sečetlo a Denisa byla úspěšně přijata do vysněného sochařského ateliéru na FAVU k panu profesoru Michalu Gabrielovi

Tím se naše společná cesta uměním uzavřela. Anebo ne?