O lektorce

MgA. Barbora Maštrlová

Praxe

2015 – 2023 vývoj metodiky a podoby Online kurzu
2014 – 2015 Director galerie Art Salon S, Tančící dům
2012 založení kurzu Výuka kresby
od 2010 sochařka na volné noze

Vzdělání

2004 – 2010 VŠUP v Praze, ateliér Sochařství 1, prof. Kurt Gebauer
2009 ESBAM, Francie, Socha a materiál, François Mezzapelle
2007 – 2008 AVU Praha, ateliér figurálního sochařství, prof. Jan Hendrych
2000 – 2004 SPŠKS v Hořicích v Podkrkonoší, obor kamenosochařství

Proč a jak učím?

Učit kresbu jsem začala krátce po absolvování VŠUP. Vlastní kurz jsem pak založila na přání klientů, kteří ke mně původně docházeli do instituce, v níž jsem začínala a jimž se můj styl výuky zalíbil. Tak se v lednu 2012 zrodil kurz Výuka kresby.

Proč tedy učím kresbu? Protože mne to baví. Mým záměrem je poskytovat klientům oporu na dlouhé a velice zajímavé cestě územím kresby. Sama jsem touto cestou prošla a procházet doufám budu i nadále. Je totiž krásná, ušlechtilá a rozvíjející. Znám některé zákruty, v nichž se člověk může zaseknout, s nimiž si neví rady a můžou ho odradit od pokračování. Ať už je to v úplných začátcích bezradnost nad množstvím námětů, které by člověk chtěl umět nakreslit, ale neví jak. Nebo když už později tyto vědomosti má, avšak tápe, jakým stylem se vlastně vyjadřovat, protože možností je opravdu mnoho.

Projděte životem s kresbou

Snažím se klienty provést těmito situacemi. Dodat odvahy, pomoct technickou radou, nasměrovat a vysvětlit. Pro klienta je dobré, když ke kreslení a svým vlastním možnostem přistoupí s pokorou. Člověk by na sebe neměl mít nerealistické nároky a myslet si, že bude umět kreslit za měsíc. Možná ani za dva či tři roky nebude umět všechno, co by chtěl. Na střední umělecky zaměřené škole se kresba studuje 4 roky. Pokud se chce člověk jít rozvíjet dál na vysokou, může strávit kreslením dalších několik let. A pak celý život.

To je dobré mít na paměti a prostě kreslit dál :).

malba kresba