Šárka Mašková

Pondělní relax s kávou a pastelem

Šárka chodí do Výuky kresby od jejího založení, tj. od ledna 2012. Ba co víc, Šárka patří k zakládajícím členům kurzu, takže i jí patří obrovský dík, že kurz vůbec existuje a tolik let funguje!

Šárky očekávání se za více než 10 let, co chodí každé pondělí od 18:30 do večerního kurzu nezměnilo – přijít, uvařit si oblíbené kafe nebo čaj, sednout si a chvíli se na kresbu jen dívat.

Při usrkávání kávy promyslet rozsah prací, kterými do rozpracovaného díla ten den zasáhne. Pak si připravit pastely nebo tužky a ponořit se do kreslení. Vypnout, nestresovat se a relaxovat kresbou.

“Kde bych bez těch dvou hodin týdně byla, ani radši nedomýšlím, naprostá relaxace alespoň pro mě, příjemný studijní kolektiv a ta nejlepší učitelka na světě, díky.“

Šárka Mašková

Relax s kafíčkem, pastely a starými mistry

Naše dohoda zní jasně – nebudu Šárku nudit žádnou „zbytečnou“ teorií a nechám jí kreslit. Moje vstupy jsou pouze doplňující vysvětlení toho, proč musí tu či onu část překreslit a případně jak. Ne že bych jí snad něco nechávala v kresbě zadarmo, nicméně snažím se zohledňovat a respektovat to, jakým stylem to chce Šárka absorbovat. 

Jejím určitě nejoblíbenějším námětem jsou portréty, kresba soch a reprodukce podle starých mistrů. Z technik je to pak pastel nebo tužka, byť za ty roky samozřejmě vyzkoušela i jiné techniky. 

Na Šárky kresbách, kterými má za ty roky vyzdobený celý byt, kancelář a nyní expanduje i na chodby společných prostor jejího pracoviště, je vidět to, že kreslením lze relaxovat na kultivované a poučené úrovni. Prostě radost pohledět!

Šárky „The Best Of“

Zde najdete Šárky vybraná díla s mým komentářem.

Michelangelo Buonarroti – Sibyla Kúmská

2020-2021, pastel na papíře, velikost A2

Touto babicí – Sibylou Kúmskou – si Šárka rozšířila kolekci Michelangelových Sibyl ze Sixtinské kaple. Do své sbírky Šárka postupně přikresluje jednu po druhé. Celkem jsou 4 – kromě Kúmské a Delfské, které již má, zbývají tedy Šárce ještě Sibyla Erythrejská a Libyjská Sibyla. V kresbě pastelem využila barvy podkladu papíru. Největším relaxem pak bylo závěrečné vykreslování prasklinek malby.

Michelangelo Buonarroti – David z podhledu

2019, tužka na papíře, velikost A3

Další Šárky oblíbenou sochou, kterou si vždy chtěla nakreslit, je Michelangelův David, konkrétně pak jeho portrét. Při hledání vhodného záběru Šárka natrefila na tento podhled – je to velká výzva, protože obličejové prvky tu jsou ve výrazné perspektivní zkratce. Navíc pohled zespodu na bradu a krk také není jednoduchý na prostorové vyjádření. Šárka se s tím vším jako vždy krásně vypořádala.

J. L. Bernini – Detail Únosu Proserpiny

2018, pastel na papíře, velikost A1

Tento jeden z nejkrásnějších detailů soch, co svět zná – ruce Pluta zanořující se do stehna a pasu Proserpiny – byla pro milovnici soch Šárku jasnou položkou na seznamu kresebných „snů“. Pojala ji opravdu ve velkém – velkoformátový pastel 100x70cm jí pak zabral o trochu déle než jeden semestr. A stálo to za to!