Aleš Kohout

Sobotní ponory do kreslení

Aleš ke mně do víkendového kurzu dojíždí z Hradce Králové od září 2016 a je náramně talentovaný kreslíř. Sám se netají láskou k urbansketchingu a dle mého názoru v něm dřímá velký ilustrátor, kterého Aleš vedle práce patologa a bohatého rodinného života rozvíjí, co to dá.

Coby autodidakt se kreslení začal věnovat sám již před více než 10 lety. Na spoustu principů si zvládl přijít sám. Nicméně „pálila“ ho potřeba pochopit zákonitosti kreslení víc do hloubky a ve zřejmějších souvislostech. Pro nedostatek průpravy v klasické kresbě se totiž cítil nesvobodný a limitovaný v dosahování svých uměleckých záměrů. Proto jsme se dohodli, že ho provedu nácvikem všech základních témat od zátiší přes portrét až k figuře, aby získal jasné opěrné body pro svou volnou tvorbu.

„Na kurz Výuka kresby jsem narazil náhodou na internetu – zaujala mě nabídka víkendové výuky (přes týden nemám na kreslení čas a navíc nejsem z Prahy). Rozhodl jsem se přihlásit a skutečnost překonala moje očekávání: výuka je důkladná, systematická a dobře připravená. Bára je navíc skvělá lektorka s přátelským přístupem, která dokáže člověka pro kreslení nadchnout. Za ty roky, co kurz navštěvuji, cítím značný pokrok ve svých kreslířských schopnostech. Díky uvolněné atmosféře je pro mě každá „víkendovka“ i skvělou relaxací, na kterou se vždy těším.

Aleš Kohout 2 (kopie)

Realistika pomáhající pochopit hlubší souvislosti

Z hlediska vlastního stylu Aleše nemám moc co učit. Jeho rukopis, který je primárně založený na práci s lineární kresbou, byl hotový, už když ke mne do kurzu přišel. A je to něco, v čem tkví Alešovo výtvarné nadání, takže na tom nehodlám nic měnit. Spíše se mu snažím v průběhu let vytvořit „paralelní“ drill realistikou, protože jsem přesvědčená, že právě poctivý průzkum světa klasickou realistickou kresbou může člověka v autorském projevu posouvat dál a přibližovat ho k pravdivějšímu projevu.

Z realistický námětů jde Alešovi cokoliv, nač sáhne, z technik je nejšťastnější v tužce.

Pro Alešovu lásku ke kresbě a pokornému přístupu k ní se nemůžu dočkat každého jeho další kresby, protože ze všech jeho prací vedle obrovského talentu září i radost z toho, že může kresbou uchopovat svět.

Alešovo „The Best Of“

Zde najdete Alešova vybraná díla s mým komentářem.

Svalovec

2021, pastelka a tenký fix na papíře, velikost A2

Možná si řeknete, že pro patologa nějaký svalovec nemůže být náročný. Ano, je pravda, že Aleš zná (na rozdíl od nás běžných smrtelníků) všechny svaly latinsky, ale to neumenšuje náročnost realizace těchto kreseb – jedna postava mu zabrala okolo 10 hodin práce pastelkami. Tato studijní ilustrace by podle mne z fleku obstála v leckteré učebnici anatomie

Želva

2020, propiska a pastel na papíře, velikost A1

Tuto Alešovu kresbu mám ráda, protože kombinuje formálně protichůdné styly, což je příjemně dynamické. Na jedné straně je realisticky vystínovaná želva, v jejím opozitu je pak 2D pozadí až „Rousseauovských“ pastelových lupenů, umocněné plochým vrženým stínem. Stejně tak propiska se svým detailním hrotem a olejovým leskem vs sprašný pastel ve velké ploše. Prostě zábavná podívaná!

Slepýš

2019, tužka na papíře, velikost A3

Alešův poctivý přístup ke kreslení je více než dobře patrný na této tužkové kresbě mrtvého slepýše. Toho jsem našla v lese zkrouceného a vysušeného, aniž by na něm – vyjma rozdrcené části lebky – bylo cokoliv narušeného. No prostě ideální model do kurzu, tím spíš pro Aleše, který má ve studiu přírody zálibu. Kresba mu zabrala celkem 2 soboty soustředěného kreslení, tj. celkem 16 hodin a je to na ní vidět!⠀⠀

Alešův vývoj

Prohlédněte si průřez toho, čím Aleš prošel v průběhu let studia kreslení.