Monika Veselá

Moje pevná půda pod nohama

Monika je jednou z těch, kdo mne přiměl v roce 2012 založit tento kurz. Za to jí patří obrovský dík. Stejně jako za její výkony v kresbě, které můžu v reálném čase každé pondělí ve večerním kurzu celé roky sledovat a Monice k nim svými radami pomáhat.

Za více jak 10 let, co ji učím kreslit, na sobě Monika ukázkově zapracovala a ušla kus cesty. Ráda chápe věci do hloubky a v souvislostech a nejraději vše nejprve pochopí racionálně, aby měla pevnou půdu pod nohama, když vstupuje na nová území kresby. Je cílevědomá, s každým úkolem se zvládne poprat a když má vizi, jde si za ní, dokud ji nenaplní.

„Z ateliéru odcházím vždy nabitá energií. Jsem překvapena, jak jsem se za těch pár let posunula a kolik jsem toho nakreslila. Bára předkládá principy kresby velice srozumitelně a vede každého z nás, co se v ateliéru potkáváme, jiným způsobem. Kreslení rozhodně není jenom koníček, stalo se pro mě důležitým způsobem sebevyjádření.“

Monika Veselá

Moniky cesta od realistiky k ilustraci

Během let společné práce střídáme fáze studia realistiky s fázemi práce na vlastních námětech, o něž Monika rozhodně nemá nouzi. Ať už v tužce či jiných technikách se jí v průběhu let podařilo přetavit spoustu vlastních snů do reálných kreseb, které zdobí jak její byt či stěny přátel, tak Instagram.

Monika má cit pro detail, atmosféru a nápad. Nejraději kreslí menší formáty, ale umí se i pěkně rozmáchnout na velikosti A1. Poslední roky experimentuje jednak s akvarelem a jednak s hledáním vlastního výrazu v ilustraci. Ta jí poskytuje prostor pro vyjádření obsahů, které vydají jedním obrázkem za tisíc slov.

Jako Moniky lektorka musím říct, že jsem na ni nejen hrdá, ale navíc mne nepřestává bavit pozorovat její postupné nabývání autorské sebedůvěry a radosti z toho, že může realizovat své sny.

Moniky „The Best Of“

Zde najdete Moniky vybraná díla s mým komentářem.

Šumavská louka

tužka na papíře, 100×70cm
2020

Na této kresbě Monika pracovala celý 1 rok. Jelikož si šumavskou louku s jejími nesčetnými stébly trav a zvonků snila nakreslit už mnoho let, nepodcenila přípravu a s precizností až přírodovědeckou si všechny druhy rostlinek nastudovala a vybudovala z nich svou “vzpomínku o kvetoucí louce”. Na kresbě zajímavě kombinuje botanickou kresbu s iluzí prostoru. Poctivé prokreslení tužkou pak láká k tomu se do kresby ponořit, uklidnit mysl a užívat si každý detail.

První botičky

tužka na papíře, diptych, velikost každé kresby A3
2017

Tyto grafitové kresbičky byly jedním z nejvysněnějších Moničiných motivů – první botičky jejích dvou dětí. Podle těch také Monika práce kreslila, protože je měla za tím účelem celé roky schované. Námětem se v podstatě jedná o dvě zátiší. Kompoziční aranžmá botiček jsme chvilku hledaly s ohledem na to, aby se k sobě kresby hodily, neboť záměrem bylo je mít vystavené pospolu jako diptych.

Makovice

tužka na papíře, velikost B3
2016

Kresba Makovic byla jednou z prvních Moniky prací, kde z reality vyšla, aby se od ní posléze odpoutala směrem k hledání vizuální podoby své vize. Pomáhala jsem Monice strukturovat proces hledání do průběžných skic, aby si to mohla ukotvit pro budoucí použití u dalších nápadů. Zároveň však i přes skicování měla Monika stále dost prostoru pro pozorování dobrodružného procesu „vylupování“ se obrazu do finální, krásně snové podoby.