• Výuka kresby

Jak nakreslit: Papriku


Tento mini-tutorial je určený začátečníkům, byť tedy možná už trochu poučeným.

Paprika je skvělá v tom, že si na ní člověk může vyzkoušet složitější kombinatoriku základních těles, která ale se svou náročností blíží drapériím.

Radím - vybírejte si pro kreslení světlé papriky, abyste viděli dobře světla a stíny ;).

Nuže, jste-li poučenější začátečníci, navrhuji Vám si dodržet následující postup - to proto, abyste se procvičili ve vyjadřování a chápání prostoru tělesa:

1) nejprve si přeměřte v : š celkového tvaru tělesa

2) od ruky si načrtněte schématický tvar tělesa

3) doplňte si pomyslnou středovou osu

4) zpřesněte tvar, doplňte i to co, není vidět, nakreslet šťopku

5) rozvrhněte a prokreslete si objemové šrafy - tento krok je určen začátečníkům, kteří většinou potřebují pochopit prostorovost tělesa a to, jak souvisí to, co je vidět, s tím, co je skryto -> neboli důležité je vést podélné šrafy od šťopky přes povrch papriky a "otočit" je do bubáku, zatímco u příčných šrafů je důležité jejich rozevírání v perspektivě

6) rozvrhněte světla a stíny "nahrubo" gumou a tužkou, abyste co nejrychleji viděli kontext

7) prokreslete a vrhněte stín od papriky

8) pokuste se vyjádřit texturu - ta souvisí s tvarem stejně jako objemové šrafování

Tužky + gumy, které používám: začínám 2B, jemné stíny B, tmavé stíny 4B, super jemné stíny a lazury F, guma v tužce a plastická guma modrá Koh-i-Noor na razantní gumování, plastická guma Farber-Castell modrá na zjemňování intenzit ve větších plochách a utupování drobných chyb.

Než se pustíte do kreslení: Paprika je co do složitosti skrytých základních těles docela náročná. Zamyslete se nad tím, jaká základní tělesa obsahuje - věřím, že Vám pomůže následující schématické rozkreslení základních těles skrytých v paprice.

Pojďme na to!

Vzhůru na papriku, protože nejcennější je stejně praxe. Takže si připravte nástroje a pusťte se do toho :).

1) poměřte si výšku vůči šířce papriky. Nakreslete si zlehka schéma tvaru a středovou osu (tužkou 2B) - v tomto případě je paprika víceméně souměrná, ale nelekejte se, pokud si vyberete nějakou s prohnutou středovou osou - v takovém případě prostě nakreslete stř.osu prohnutou :). Definujte místo, kde na dužinu nasedá šťopka - můžete ho buďto změřit poměrově nebo to zkusit trefit odhadem (za sebe doporučuji navisovat poměrově).

2) rozčleňte si orientačně papriku schématicky načrtnutými menšími kuličkami a oválky a ujasněte si dílčí tvary.

3) vyčistěte si tvar v obrysové lince

4) udělejte si síť “rovnoběžkových” a“poledníkových” objemových šrafů

5) zahustěte síť a vyplňte s ní celou papriku - vidíte tu plasticitu? Tento krok je důležitý, pokud jste začátečníci, abyste si vykreslovali ruku a abyste se naučili vnímat efekt objemového šrafu v plné síle. Pokud už jste ale pokročilejší kreslíři, tak můžete samozřejmě dělat už rovnou redukci těchto informací podřízenou chování světla a stínu viz následující krok.

5) měkkou tužkou (4B) a gumou (plastickou + v tužce) si "nahrubo" rozvrhněte světlo a stín, abyste co nejrychleji viděli kontext. Nemusíte úplně pospíchat, spíš jde o to, abyste se nezasekli na detailním prokreslování výseku bez kontextu a neztratili na tom několik hodin. Proto tuto fázi dělejte svižně! A samozřejmě taky vrhněte stín od papriky.

6) Když máte rozvrženo, zjemněte a propracujte šrafování a stínování - kombinujte F, B, 2B, 4B, plastické gumy K-i-N a Faber-Castell, gumu v tužce. A samozřejmě nakreslete vržený stín (B a 2B). Prokreslujte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s výsledkem :).

Klidně se pochlubte svým výsledkem na Instagramu, v němž označíte #výukukresby :).

Mějte se krásně!

Vaše

Bára Maštrlová.

#kužel #koule #anuloid #válec #jablko #jaknakreslit

736 zobrazení