• Výuka kresby

Jak nakreslit: Jablko


Tento mini-tutorial je určený začátečníkům. Čímž tedy nechci tvrdit, že nakreslit jablko je jednoduché. Ale je to přece jen jednodušší než nakreslit třeba portrét, že... Každopádně, na jablku je skvělé, že je to model, který lze sehnat celoročně a pokud ho budete brát vážně a nepodceníte ho, můžete si jeho kreslením osvojit určité principy, které se budou hodit třeba právě u portrétu. Radím - vybírejte si ta „žíhaná“, budou se vám líp kreslit objemové šrafy :).

Nuže, jste-li začátečníci, navrhuji Vám si vyzkoušet následující postup - to proto, abyste se procvičili ve vyjadřování a chápání prostoru tělesa:

1) nejprve si přeměřte v : š celkového tvaru tělesa

2) od ruky si načrtněte schématický tvar tělesa (cca koule)

3) doplňte si pomyslnou středovou osu

4) zpřesněte tvar, doplňte i to co, není vidět, jako je důlek pro šťopku a bubák, nakreslet šťopku

5) rozvrhněte a prokreslete si objemové šrafy - tento krok je určen začátečníkům, kteří většinou potřebují pochopit prostorovost tělesa a to, jak souvisí to, co je vidět, s tím, co je skryto -> neboli důležité je vést šrafy zevnitř šťopky přes povrch jablka a "otočit" je do bubáku

6) rozvrhněte světla a stíny "nahrubo" gumou a tužkou, abyste co nejrychleji viděli kontext

7) prokreslete a vrhněte stín od jablka

8) pokuste se vyjádřit texturu - ta souvisí s tvarem stejně jako objemové šrafování

Tužky + gumy, které používám: začínám 2B, jemné stíny B, tmavé stíny 4B, super jemné stíny a lazury F, guma v tužce a plastická guma modrá Koh-i-Noor na razantní gumování, plastická guma Farber-Castell modrá na zjemňování intenzit ve větších plochách a utupování drobných chyb.

Než se pustíte do kreslení: Ačkoliv se může zdát, že je jablko jen taková "koule" se šťopkou a bubákem, je to tvar mnohem složitější! Zamyslete se nad tím, jaké základní tvary jablko obsahuje - možná Vám pomůže následující schématické rozkreslení výsečí základních těles skrytých v jablku.

Pojďme na to!

Tak konec povídání, nejlepší je stejně praxe. Tak si ořežte tužky, uvařte si třeba čaj a posťte se do toho :).

1) poměřte si výšku vůči šířce jablka (klidně zkuste měřit nejdříve v: š jablka bez šťopky, pak až se šťopkou). Nakreslete si schéma tvaru (tužkou 2B) a středovou osu - mějte na paměti, že jablko je víceméně podle té středové osy souměrné (+/- příroda). Definujte místo, kde tvar jablka mizí v důlku a naznačte šťopku - můžete ho buďto změřit poměrově nebo to zkusit trefit odhadem (za sebe doporučuji navisovat poměrově).

2) nakreslete i to, co není vidět (stále 2B)- místa, odkud vychází šťopka a bubák. Rozčleňte jabko na pomyslné srpečky - ty kreslete celé tak, jak jdou po tvaru jablka. Vytvořte si takto podklad pro svislé objemové šrafy (viz objemové šrafování).

3) srpečky jsou svislé “poledníkové” šrafy, přidejte ještě vodorovné “rovnoběžkové” - mějte na paměti perspektivu elips, tzn. že se elipsy směrem dolů vůči sobě otevírají a také, že nikde nesmíte udělat ostrý roh, jinak narušíte plastické vyznění šrafu. Takto si udělejte pomocnou síť pro objemové šrafování. (jinak i zde stále 2B)

4) zahustěte síť a vyplňte s objemovými šrafy celé jablko - zaprvé, abyste si vykreslovali ruku, zadruhé abyste viděli efekt objemového šrafu v plné síle. Pokud už jste ale pokročilejší kreslíři, tak můžete samozřejmě dělat už rovnou redukci těchto informací podřízenou chování světla a stínu viz následující krok. (stále 2B)

5) měkkou tužkou (4B) a gumou (plastickou + v tužce) si "nahrubo" rozvrhněte světlo a stín, abyste co nejrychleji viděli kontext. Čímž nemyslím, abyste museli chvátat, nýbrž abyste se nezasekli hned teď na detailním prokreslování textury nebo třeba jen kousku jablka, to je totiž leda tak způsob, jak to zkazit a ztratit na tom několik hodin. Proto tuto fázi dělejte svižně!

6) Když máte rozvrženo, zjemněte a propracujte šrafování a stínování - kombinujte B, 2B, 4B. A samozřejmě nakreslete vržený stín (B a 2B).

7) pokud si troufnete (a já věřím, že ano), zkuste vyjádřit texturu a prokreslujte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni s výsledkem :). Na texturování už používejte mix všech nástrojů (F, B, 2B, 4B, plastická guma K-i-N a Faber-Castell, guma v tužce).

Klidně se pochlubte svým výsledkem na Instagramu, v němž označíte #výukukresby :).

Mějte se krásně!

Vaše

Bára Maštrlová.

#kužel #koule #anuloid #válec #jablko #jaknakreslit

1 454 zobrazení