• Výuka kresby

5) Perspektiva pro výtvarníky: Úhlopříčky


Toto je miniaturní kapitolka o úhlopříčkách na závěr tohoto seriálu o perspektivě pro výtvarníky. A o co je menší, o to je důležitější :). Proč?

Při kreslení člověk velice často stojí před nutností najít střed čehokoliv. Ať už kvůli středu samému, nebo aby mohl rozdělit plochu na stejné části. Proč tomu vlastně věnuji samostatnou kapitolku?

PROTOŽE PERSPEKTIVNÍ STŘED NEROVNÁ SE MATEMATICKÉMU.

Proto používáme k jeho nalezení metodu úhlopříček - nejúčelnější a nejrychlejší způsob, který znám!

Jak vidíte na obrázcích:

Vlevo je normální obdélník, perspektivou nedotčený. Úhlopříčkami si snadno najdete střed obdélníku, který je v tomto případě i středem matematickým, tj. rozděluje obdélník na 4 stejné části podle vertikální a horizontální středové osy.

Vpravo je obdélník v perspektivě. Úhlopříčkami nalezený perpektivní střed je v tomto případě posunutý dál od pozorovatele a rozhodně není totožný se středem matematickým. Dobře je to vidět i na tom, že nyní je díky perspektivě přední polovina větší než zadní polovina.

Jak používat úhlopříčky pro nalezení středu v konstruované perspektivě?

- v konstruované perspektivě Vám úhlopříčky pomůžou rozdělit plochu na tolik stejných částí, kolik si jen budete přát (viz obrázek). Principy metody úhlopříček fungují ve všech typech perspektivy stejně, prostě vzájemně spojíte všechny protilehlé rohy a je to!

Nezapomeňte si však hlídat, zda linka, kterou vedete skrz střed, zároveň podléhá nějakému úběžníku! Pokud ano, veďte ji do něj, jedině tak se vyhnete amatérským chybám plynoucím z neznalosti perspektivy.

Tak ať Vám slouží úhlopříčky i celý tento seriál

a mějte se krásně!

Za Výuku kresby

přeje

Bára Maštrlová.

#Perspektiva #úhlopříčky

1 070 zobrazení