• Výuka kresby

4) Perspektiva pro výtvarníky: se 3 úběžníky


Jak už jste asi pochopili z minulých příspěvků o perspektivě, teď si řekneme, jak ovlivnit kromě hloubky a šířky i výšku objektu.

SBÍHAJÍ-LI SE VŠECHNY 3 ROZMĚRY aneb PERSPEKTIVA SE 3 ÚBĚŽNÍKY

V této perspektivě už sbíhání podléhají všechny 3 rozměryhloubka, šířka i výška, proto má taky 3 úběžníky. Zatímco obě předchozí perspektivy obsahovaly běžné lidské měřítko, tato perspektiva je už poněkud z jiného světa – hovoříme o perspektivě „ptačí“ (pro nadhled) a „žabí“ (pro podhled).

Obě jsou velice efektní, mají silný psychologický účinek a využijete ve výjimečných situacích.

Opět se podíváme, kde se s touto perspektivou můžeme setkat. V umění si znovu vezmu na pomoc M.C. Eschera a jeho provedení ptačí perspektivy:

A ve skutečném světě třeba pohled na dům shora (opět ptačí perspektiva):

Zopakujme si, co víme o 3-úběžníkové perspektivě:

- 3 úběžníky = sbíhání hloubky + šířky + výšky - vzniká v situaci, kdy se díváme na objekt z extrémního nadhledu nebo podhledu, proto rozlišujeme "ptačí" a "žabí" variantu - je to výjimečný typ perspektivy, v umění se s ním setkáte od 20.století; v reálných situacích je sice prakticky všudypřítomná (protože perspektiva se defacto projevuje neustále na všech 3 rozměrech, které vidíme), ale platí pravidlo, že čím menší a k pozorovateli bližší je objekt, tím spíš ji nepostřehnete, a tudíž ji jako kreslíři nemusíte tak často řešit. Pokud si ji chcete opravdu zažít, stoupněte si pod nějakou výškovou budovu a podívejte se nahoru :) - viz obrázek mrakodrapu níže - úběžníky se téměř vždy nacházejí mimo naše zorné pole

A TEĎ OPĚT TRÉNING!

Jako vždy i nyní si můžete zkusit sestrojit 3-úběžníkovou perspektivu pomocí 8-krokového tutoriálu.

A ještě přikládám tradičně motivační tutorialové video od Marce Rilleyho:

Tak doufám, že se Vám ze všech těch úběžníků a čar nemotá hlava. Pokud se Vám post líbil a pomohl Vám, sdílejte! Příště se mrkneme na to, jak Vám můžou být nápomocné úhlopříčky.

Za Výuku kresby

přeje hezké dni

Bára Maštrlová.

#Perspektiva #perspektivase3úběžníky #ptačíperspektiva #žabíperspektiva

5 262 zobrazení