• Výuka kresby

5) Motivace & Kreslení: 8 kroků, jak začít a 6 rad, jak nepřestat


Tento post je shrnutím seriálu na téma Motivace & Kreslení je určen všem věčným začátečníkům, odkladačům i těm z Vás, co se zasekli a tápou, kam s tím svým kreslením dál ,-).

Pojďte se tedy podívat přehledně na seznam kroků, které je dobré si ošéfovat, aby to s tím kreslením už konečně vyšlo!

8 KROKŮ, KTERÉ MUSÍTE UDĚLAT, NEŽ ZAČNETE KRESLIT:

1) Ujasněte si svou motivaci, proč chcete kreslit

Např. „Kreslení dává mému životu nový rozměr a obohacuje mne.“ To i víc motivací, které jsou pro Vás důležité, si klidně napište, pokud chcete. Nemusíte zrovna v kreslení hledat smysl života, abyste si mohli definovat silnou a dlouhodobě funkční motivaci. Stačí, když si pojmenujete, proč Vás to vlastně baví a láká :).

2) Napište si reálný cíl, ke kterému byste se chtěli dopracovat

Např. „Za dva roky chci být schopen nakreslit portrét svojí přítelkyně.“ Pomůže-li Vám to, tak si to vylepte někam, kde to často uvidíte. Nebo svůj záměr sdělte okolí - může Vás motivovat už jen to, že se nechcete shodit před ostatními tím, že byste nedokázali, co jste si předsevzali.

3) Přijměte cestu, která k cíli vede

Např. pokud je Vaším cílem zmíněný portrét, přijměte, že cesta se skládá z důkladného studia perspektivy, anatomie a stínování a trvá zhruba 2 až 3 roky. Nechtějte to pak po sobě rychleji, abyste na sebe zbytečně nevytvořili tak velký tlak, že Vám ve výsledku bude bránit vůbec se pohnout z místa a začít.

4) Zvažte, zda se chcete naučit kreslit sami nebo si najdete lektora

Když se budete učit sami, bude to sice zadarmo, ale zato pomalejší. S lektorem to bude stát peníze, ovšem od dobrého lektora můžete dostat informace k nezaplacení, které Váš posun značně urychlí. Chcete-li se učit sami, pořiďte si 1-2 knížky o kreslení. Víc ne, to by Vás ze začátku mohlo plést.

Pokud chcete odborné vedení, lektora si vybírejte podle toho, jak je Vám sympatický a jak se Vám líbí jeho práce, protože Vás nejspíš bude učit to, co sám umí.

5) Určete si konkrétní čas v týdnu, který kresbě budete věnovat

Vyberte si ve svém typickém týdnu den, do něhož se Vám bude kresba dobře začleňovat. Když třeba víte, že jednou za čas odjíždíte na víkend už ve čtvrtek večer, určete si raději den v první půlce týdne. Na tomto čase se domluvte s rodinou, ať se Vám mohou přizpůsobit.

6) Pořiďte si základní pomůcky

Kupte si sadu tužek tvrdosti B, plastickou gumu, ořezávátko, pravítko a skicák.

7) Určete si den, kdy se do kreslení pustíte

Máte-li všechno potřebné, promyslete si, kdy s kreslením chcete začít. Raději nezačínejte těsně před dovolenou. Chcete-li začít chodit do kurzu, objednejte se na první hodinu. Některé kurzy učí celoročně – třeba právě Výuka kresby.

8) Pusťte se do toho

A UŽÍVEJTE SI TO!

+

6 RAD, JAK NEPŘESTAT

1) Udržujte svou motivaci živou

Jak? Prostě se sebou komunikujte! V průběhu měsíců a let se ptejte sami sebe, proč teď děláte v kresbě to, co děláte. Baví Vás to? Posouváte se dál? Co Vám to právě teď přináší? A je to uspokojující? Je to i moje zodpovědnost coby lektorky Vám pomáhat hlídat a přehodnocovat Vaše motivace a cíle. A pokud je to v mých možnostech, pomoci Vám, když se zdá motivace nejasná.

2) Dávejte si od kreslení pauzy

Říká se, že i dobrého se člověk přejí. Něco pravdy na tom je a i když Vás může kreslení sebevíc bavit, můžete se dostat do fáze stereotypu, kdy se přestanete posouvat, nebo Vám to minimálně tak bude připadat. V tu chvíli je nejvyšší čas dát si pauzu, osobně to všem klientům doporučuji – ideální je cca měsíc. Pokud kreslíte opravdu pravidelně, tak delší odmlku nedoporučuji. Pauzy si dávejte VĚDOMĚ, tj. s vědomím toho, že chcete od kresby odpočívat, abyste se k ní mohli vrátit znovu nabití radostí, nikoliv proto, že se snažíte zamaskovat to, že už třeba kreslit nechcete. V takovém případě je lepší si to přiznat a netrýznit se „povinností“ kreslit.

3) Zapisujte si VŠECHNY svoje nápady, i ty, co se Vám na první pohled nezdají

Doporučuji si vytvořit buď textový soubor v počítači, nebo si na to vyhradit místo v diáři a pravidelně si zapisovat VŠECHNY nápady, které budete mít. V průběhu let se vytříbí Váš cit pro to, co byste chtěli dělat. A vy si budete moct se svými nápady pohrávat, vybírat si a upravovat je. Takto nikdy neztratíte inspiraci. Mám to vyzkoušené ,-).

4) Zkoušejte nové techniky a dávejte si vyšší cíle

Vaše vědomosti se prohlubují a Vy toho umíte čím dál víc. Přizpůsobujte novým schopnostem i své cíle a prostě si troufejte na větší a větší sousta. Také zkoušejte nové techniky, každá má totiž trochu jiné nároky na Vaši ruku a tím se budete skvěle udržovat ve střehu a kondici.

5) Prezentujte svojí práci a získejte zpětnou vazbu na to, co umíte

Ať už na Facebooku, nebo na vlastním webu, ať už v galerii nebo v kavárně, nebo alespoň doma. Vystavujte se! Je pro Vás důležité zažít moment, kdy Vaše práce už není jenom Vaše, ale je součástí světa, v němž si žije vlastním životem. Sledujte reakce lidí na ni a pozorujte, co to s Vámi dělá. Učte se diskutovat s své práci s nadhledem a odstupem.

6) Stejně tak se vracejte k tomu, co si myslíte, že už dobře znáte

Je to tréning Vaší pokory. A hlavně, nabalování znalostí se neděje lineárně, ale v cyklech. Co jste nechápali před půl rokem, teď může být rázem srozumitelnější. Zkuste se tedy i po letech vrátit k látce z prvního měsíce, kdy jste začínali a vyzkoušet si třeba něco navisovat. Jak Vám to jde?

Tak co, pustíte se do toho? :)

Mnoho úspěchů

přeje

Bára Maštrlová.

#Motivace #Jakzačítkreslit

9 010 zobrazení