• Výuka kresby

3) Perspektiva pro výtvarníky: se 2 úběžníky


Tak co, jak Vám šla perspektiva s 1 úběžníkem z minula? Už ovládáte hloubku? Tak teď se pojďte seznámit s tím, jak k hloubce ovládnout i šířku ve dvouúběžníkové perspektivě!

SBÍHÁ-LI SE HLOUBKA + ŠÍŘKA aneb PERSPEKTIVA SE 2 ÚBĚŽNÍKY

Tento typ perspektivy je běžnější a víc ho použijete v praxi než jednoúběžníkovou perspektivu. Vzniká v situaci, kdy se díváme na objekt tzv. přes roh (proto se jí říká „nárožní“). Sbíhání podléhá hloubka a šířka objektu, a proto má dva úběžníky. Výšky, neboli vertikály objektu se nikde nesbíhají.

Perspektiva se 2 úběžníky

Do úběžníku 1 se sbíhají všechny šířky, do úběžníku 2 všechny hloubky. Svislé hrany zůstávají svislé. Při této perspektivě nevidíme žádnou stěnu objektu průčelně, protože se všechny opticky deformují → zkracují a zkosují.

Kde uvidíte perspektivu se dvěma úběžníky? Jelikož byla pro umění objevena v 18.století, proto i od té doby se s ní ve výtvarných dílech můžete začít setkávat. Protože však pro studium perspektivy v kresbě považuji za jednoho největších géniů M. C. Eshera, který je až z 20.století, přikládám ukázku dvou úběžníků v jeho díle:

Všimněte si, že úběžníky leží mimo obraz – je to velice častý jev a i Vy, když budete 2- úběžníkovou perspektivu kreslit, mějte na paměti, že je lepší mít úběžníky od sebe spíš dál, protože když budou moc blízko sebe, nebude kresba vypadat reálně.

V reálném světě je to pak nejběžnější typ perspektivy, který kolem sebe uvidíte:

- chrám (z podhledu) a kniha (z nadhledu)

Zopakujme si, co víme o 2-úběžníkové perspektivě:

- 2 úběžníky = sbíhání hloubky + šířky, svislé linie se nesbíhají - vzniká v situaci, kdy se díváme na objekt přes jeho roh → proto perspektiva „nárožní“ - je to nejběžnější typ perspektivy, v umění se s ním setkáte od 18.století, v reálném světě téměř všude - úběžníky se většinou nacházejí mimo naše zorné pole, pouze ve výjimečně zkosených úhlech pohledu budou součástí scény

A TEĎ TRÉNING!

Tak a nyní si to pojďte zažít kreslením, ať už to jednou pro vždy pochopíte :). Snad Vám k tomu pomůže i tento 9-krokový tutoriál.

A abych Vás zase trochu namotivovala a přesvědčila, že tréning má smysl, podívejte se na tutorial od Marca Rilleyho ,-).

Pokud se Vám post líbil a pomohl Vám, budu ráda za sdílení :). Příště v tomto seriálu 3-úběžníková perspektiva a do té doby krásné dni :).

Vaše

Bára Maštrlová.

#Perspektiva #nárožníperspektiva #perspektivase2úběžníky

16 501 zobrazení