• Výuka kresby

4) Motivace & Kreslení: Skutečné překážky, které Vám mohou bránit kreslit


V předchozích dílech seriálu Motivace & Kreslení jsme se věnovali především vnitřním překážkám. Nyní si pojďme říct něco o těch vnějších, tj. praktických překážkách, které je dobré si pořešit, abyste se mohli svobodně realizovat.

1) Pomůcky

Taky máte vždycky, když vstoupíte do obchodu s výtvarnými potřebami, oči navrch hlavy, nevíte, na co se dřív koukat a nejraději byste si koupili celý krám i s prodavačem? Nabídka je opravdu obrovská a není problém se v euforii nechat unést a utratit nemalé peníze za krásné sady profesionálních potřeb. Pokud však s kreslením začínáte, není nutné utrácet velké peníze. Pro začátek Vám stačí tužky a to ideálně sada tužek tvrdosti B. Dále plastická guma, pravítko a skicák. Dohromady je to počáteční investice okolo 300 – 400,-Kč. To není tak hrozné, co říkáte?

Samozřejmě pokud to s kreslením myslíte vážně, je dobré uvažovat o zakoupení malířského stojanu, což už může být vyšší investice, ale i zde lze pořídit do pár stovek. Nicméně tento krok doporučuji realizovat až poté, co si kreslení u stojanu vyzkoušíte a poradíte se o tom.

* TIP: přejte si k narozeninám, Vánocům či svátku cokoliv, co rozšíří Váš arzenál. Můžete si přát skromné dárky v řádu stokorun nebo dražší v řádu tisícikorun. Vždycky je tu každopádně možnost, jak si nechat udělat radost něčím, co opravdu využijete!

Pomůcky na kreslení

Pro začátek toho nepotřebujete moc :)

2) Prostor

Je opravdu důležité mít určené místo, kde budete kreslit. Podle Vašeho cíle je dobré si určit, zda budete kreslit doma, v kurzu, nebo oboje. Pochopitelně nejlevnější varianta je kreslit doma, avšak ne každý pro to má ideální podmínky. Mezi ty patří dostatek místa, klidu a světla – pokud chcete kreslit podle modelu – což má doma málokdo. Pro tento záměr je lepší docházet kreslit do kurzu, kde jsou i stojany, takže si ho nemusíte sami pořizovat a doma mít pouze pracovní stůl, u kterého můžete kreslit jiné věci.

* TIP: Určete si doma místo pro Vaše kreslení. Může to být Váš vlastní pracovní stůl, nebo jídelní. Důležité je domluvit se s ostatními členy rodiny, aby Váš koníček v době, kdy kreslíte, respektovali a nerušili Vás.

Ateliér

Kvalitní zázemí pro práci je základním předpokladem pro radost z práce

3) Čas

Když začínáte, je velice dobré si určit, kdy v týdnu a po jak dlouhou dobu se budete kresbě věnovat. Jde o to zvyknout si na pravidelný režim a vyvarovat se přehnaných nároků na sebe, které by Vás stresovaly a snižovaly tak ve výsledku vaší motivaci pokračovat. Je dobré kreslit alespoň 1 x týdně 2 hodiny, aby se dostavily výsledky. Ideální je pak kresbě věnovat týdně alespoň 4 hodiny. Také však není nutné to v počátcích úplně přehánět a kreslit od rána do večera, protože všechno, co se učíte, si ve Vás musí mít možnost sednout.

* TIP: Úplně nejlepší je určit si konkrétní den v týdnu a konkrétní čas a domluvit se rodinou, že je to Váš nedotknutelný, posvátný čas. Když se Vám stane, že nějaký týden nebudete moct, nevadí to. Budete pokračovat v týdnu následujícím. Hlavní je, aby Vás jedna promeškaná hodina nevykolejila. Naučit se kreslit není otázkou hodin, ale let, takže jeden promeškaný týden není konec světa ani životního snu.

Čas na kreslení

Teprve pravidelnost Vám přinese výsledky ,-).

Mějte se krásně a příště si uděláme malé shrnutí!

Vaše

Bára Maštrlová.

#Motivace

757 zobrazení