• Výuka kresby

5) Pomůcky: Co by se Vám taky ještě mohlo hodit


Kromě doposud v tomto seriálu vyjmenovaných pomůcek by se Vám pro začátek mohly hodit ještě následující věci:

FIXATIV

Pokud kreslíte a chcete, aby Vaše práce vydržela dlouhé roky stále stejná, jako když jste ji dokončili, je nutné ji zafixovat. Fixativ konzervuje kresbu a zabraňuje jejímu možnému rozmazání. Používá se nejen na kresby tužkou, ale i na jiné techniky (rudka, pastel, uhel, apod.) - prostě tam, kde hrozí, že se kresba nedopatřením setře.

Ve výtvarných potřebách můžete koupit profesionální fixativ. Stejně tak ale můžete použít lak na vlasy, splní Vám službu úplně stejně. Fixativ se na kresbu nanáší ve vzdálenosti asi 30cm od povrchu, rovnoměrně ze strany na stranu a odshora dolů. Dávejte si pozor, abyste nanášeli opravdu rovnoměrně, protože pokud na nějaká místa dáte fixativu víc než na jiná, výsledkem může být flekatá kresba, což fakt nechcete. Podle kresebné techniky, kterou zafixováváte, můžete nanést postupně větší počet vrstev, např. u uhlu, pastelu apod. Osobně na jednobarevné či cvičné kresby používám lak na vlasy, naopak na kresby barevné či výjimečné používám profi fixativ.

PRAVÍTKO

Když člověk začíná kreslit, většinou se učí na jednoduchých tvarech, jako je kvádr, kniha, krabice, válec apod. Jsou to všechno geometrické tvary, které vyžadují jistou přesnost, aby vypadaly dobře a správně. A málokdo umí kreslit rovné linky od ruky. I profesionálové, pokud potřebují přesnou linku, raději sáhnou po pravítku. Proto se ani Vy nemusíte bát, že by pravítko uškodilo Vaší kreslířské pověsti. Neznamená to, že byste měli všechno rýsovat, u oblých tvarů to ostatně ani nejde. Jde o to, ulehčit si práci a dojít ke kvalitním výsledkům.

ŘEZACÍ NŮŽ

Řezací nůž použijete při odřezávání nalepené kresby nebo i na ořezávání tužky apod. Prostě je užitečné ho mít někde v penále či šuplíku.

PAPÍROVÉ ROZTÍRÁTKO

Je to vlastně papír stočený do ruličky a zabroušený do špičky. Použijete ho při stínování jemných detailů, roztírat s ním lze uhel, tužku atd. Čistí se o smirek.

ŠPEJLE

Ano, špejle :). Stačí jedna a bude se Vám hodit na visování. Co je to visování? Budu se této skvělé technice věnovat v jednom z následujících příspěvků zde na blogu, takže zatím jen ve zkratce - je to úžasná pomůcka, která Vám pomůže zjistit poměry a úhly na kresleném objektu. A špejle je k jejímu aplikování asi to nejvhodnější "nářadí". Můžete sice visovat i tužkou apod, ale na větší formáty je špejle lepší.

DESKY NEBO TUBUS

Samozřejmě, že svá hotová a zafixovaná díla - pokud si je nevyvěsíte rovnou v obýváku - potřebujete uchovávat. Ve výtvarných potřebách seženete různé velikosti desek a tubusů, záleží jen na Vás, co si vyberete.

Příště se můžete těšit na seznam pražských obchodů s výtvarnými potřebami :).

Mějte se hezky!

Vaše

Bára Maštrlová.

#fixativ #pravítko #desky #špejle #papírovéroztírátko

1 125 zobrazení