• Výuka kresby

4) Pomůcky: Kreslit u stolu nebo u stojanu?


U kreslení je dobré pamatovat na pár věcí, které mají značný vliv na kvalitu procesu i výsledku. První věc je, v jaké poloze je vůči naším očím papír. Proč? Protože perspektiva.

Jak stojan, tak stůl mají svá pro a proti. Podívejme se na obě možnosti, abyste si mohli promyslet, co pro Vás bude lepší řešení.

KRESLENÍ U STOLU

Když kreslíte na stole, opticky se Vám deformují proporce toho, co nakreslíte. To, co je na kresbě od Vašeho oka dál, se Vám bude jevit menší a kratší, tudíž budete mít tendenci tyto části kresby naddimenzovávat, abyste to opticky srovnali. Když pak však kresbu narovnáte před sebe, nebudou Vám sedět proporce. To je na kreslení u stolu zrádné, ale dá se s tím pracovat – průběžně si dávejte kresbu kolmo před sebe, abyste se na ni podívali, jako kdyby měla viset na zdi. To Vám pomůže odhalit případné nepřesnosti v proporcích, způsobené perspektivním zkreslením.

Kreslení u stolu je dobré do max. velikosti formátu A3. Dávejte si pozor ještě na krční páteř, ta je při tomto způsobu práce přetěžována. Od kresby také dostatečně často vstávejte - nekreslete v kuse déle než 45 minut v kuse, jinak si rychle unavíte oči a klesne Vám pozornost. Raději si dejte 10 minut pauzu a pak pokračujte.

KRESLENÍ U STOJANU

Kreslení u stojanu má oproti stolu spoustu výhod:

1) vidíme kresbu přímo před sebou a nikoliv sklopenou, takže nedochází k optické deformaci proporcí kresby 2) můžeme si od kresby kdykoliv odstupovat, což nám umožňuje lépe vnímat kresbu jako celek 3) zásadním způsobem si vykreslujeme ruku, protože u stojanu používáme celou paži, od ramene, přes loket, až k zápěstí

ZÁKLADNÍ TYPY STOJANŮ

Nejlépe se kreslí na ateliérovém stojanu (je jich samozřejmě více typů, než pouze tento jeden na obrázku). Ne každý na něj má však doma prostor.

Jistý kompromis Vám může poskytnout stojan polní, tzv. trojnožka. Je levnější a skládací, takže zabírá méně místa. Je však tak lehký, takže si do něj člověk při práci snadno drkne a to je docela nepříjemné.

Druhý kompromis je pak stojan stolní, který je taky levnější a relativně dobře skladný. Můžete u něj sedět, v tom případě je dobré se hlídat, pravidelně si od kresby vstávat a dívat se na ni s odstupem. Můžete u něj ale i stát, pokud nejste příliš vysocí.

Všechny varianty mají své limity a dříve, než zainvestujete, je dobré si je vyzkoušet, abyste se mohli rozhodnout, co Vám lépe vyhovuje.

Tak dobré pořízení a příště se podíváme na další drobnosti, co by se Vám mohly hodit!

Mějte se hezky,

Vaše

Bára Maštrlová.

#stojan #kresleníustolu

807 zobrazení