• Výuka kresby

2) Pomůcky: Jak správně gumovat


NENÍ GUMA JAKO GUMA

V příspěvku o gumách, resp. o stěracích pryžích, se vám pokusím vysvětlit, jak s pryžemi efektivně pracovat.

Určitě se Vám to při kreslení už párkrát stalo (a jestli ne, tak jste buď geniální nebo jste se dost nesnažili), že se něco nepovedlo a bylo to potřeba opravit. A člověk vezme do ruky nejbližší gumu, kterou má v šuplíku schovanou už od základní školy a šup, v tu ránu je celá kresba v háji. Takže si pojďme říct, jak správně pracovat s gumou, aby se Vám takové nehody nestávaly.

Podobně jako tužky i pryže mají různé tvrdosti, ovšem bez značení. V základu se Vás ve výtvarných potřebách týkají 2 druhy gum: stěrací pryž měkká a stěrací pryž tvdá.

STĚRACÍ PRYŽ MĚKKÁ neboli PLASTICKÁ GUMA

Plastická guma se používá hlavně na měkké tužky řady B. A je to úžasný vynález! Dá se tvarovat, uždibovat a hlavně se s ní dají docilovat parádní efekty.

Nejen, že je měkká, ale a především je lepivá a z toho vyplývají její možnosti. Tzn., že s ní nemusíte zrovna papír sedřít „s kůže“, abyste odebrali nechtěnou vrstvu grafitu. Prostě si vymodelujete potřebný tvar a opatrně Váš nechtěný omyl utupujete gumou pryč. Nalepený grafit pak prostě „zamodulejete“ do gumy podobně, jako když do těsta zapracováváte zbytky mouky. Grafit se s gumou spojí a můžete gumovat dál.

Ve výtvarných potřebách narazíte na různé barvy těchto měkkých plastických gum, nejčastěji však natrefíte na modrou od firmy Koh-i-noor. Je trochu tvrdší než ostatní barvy, co jsou na trhu, ale plnohodně splní vše, co od ní budete chtít. Začátečníkům bude stačit. Pro pokročilé doporučuji si pořídit i jiné barvy - dobré zkušenosti mám s plastickou gumou od Faber Castell (na barvě u nich nesejde), je velmi měkká, tudíž se s ní dají dělat i jemnější zásahy do kresby.

Jak tedy s plastickou gumou pracovat?

1. Nový obdélníček gumy na gumování nepoužíváme celý, nýbrž si kousek odlomíme. Guma nám pak vydrží opravdu dlouho!

2. Kousek pryže si v prstech rozmodelujeme – pokud máte modrou Koh-i-norku, tana začátku je totiž guma trochu tuhá. Farber-Castell je měkká rovnou, tu rozmodelovat nemusíte.

3. Gumu si vytvarujeme do potřebného tvaru:

  • potřebujete-li ubrat už na začátku kresby nechtěné tahy a chyby, můžete gumou přitlačit tak, jak to znáte z normálního používání gumy (to lze právě s modrou K-i-N)

  • pakliže chcete ubrat grafit na větší ploše na již nastínované kresbě, vymodelujte si tenkou placičku velikosti bříška palce a lehkým, ale opravdu velice lehkým stíráním v delších tazích ubírejte grafit. Musíte však po každém lehkém přejetí gumou grafit do gumy zamodelovat, jinak byste si na kresbě udělali fleky a tzv. kreslili gumou (resp.již odebraným grafitem), což nechcete - pro tento typ práce je nejlepší Farber-Castell

  • pokud potřebujete ubrat grafit na malé ploše (např. odlesk v oku), gumu si vytvarujte do špičky a utupujeme přebytečný grafit. Opět si dávejte pozor, abyste gumou nekreslili a zapracovávejte ho do pryže (zde lze použít obě značky)

4. Když už je původně modrá pryž úplně černá a nechce gumovat, znamená to, že je plná grafitu, který jste do ní v průběhu gumování zapracovali. V tuhle chvíli Vám napáchá víc škody než užitku, takže jí zahoďte a utrhněte si nový, čistý kousek.


STĚRACÍ PRYŽ TVRDÁ

Tvrdá guma se používá především na odebírání grafitu tvrdosti H. Přesto i Vy jí využijete u kreslení a to na ubírání nechtěných tahů, které plastická guma kvůli své měkkosti prostě nezvládne odstranit, protože se nedostane do hloubky papíru.

Osobně mám v průběhu let nejlepší zkušenost s gumou v tužce od Koh-i-Noor (ta bílá na obrázku). Ořezává se normálně ořezávátkem a je dobrá v poměru cena-výkon.

GUMOVAT NEBO NEGUMOVAT?

Toť otázka! Ale vážně - za těch pár let ve vzdělávacích institucích jsem se setkala i se zarytými odpůrci gumování, protože podle jejich filosofie pak kresba není autentická. Osobně však preferuji, když je kresba dobře provedená a záleží spíš na záměru autora, jaký styl kresby upřednostňuje.

Pokud chcete kreslit realisticky, tak se práci s gumou, obzvláště s tou plastickou, nejspíš úplně nevyhnete. Takže je lepší si schopnost efektivně gumovat osvojit.

U realistického kreslení je při gumování dobré dávat si pozor, aby zásahy gumou z kresby „nekřičely“, tahy pryží by oko nemělo vnímat jako „tahy gumou“, ale jako světlo, které je součástí kresleného tvaru. Proto s gumou pracujte spíš opatrně, jemně a cílevědomě.

Jestli ale chcete spíš experimentovat, tak s chutí do toho, protože v experimentování se meze nekladou ,-).

Příště se podíváme na papíry ;).

Mějte se hezky,

Vaše Baára Maštrlová.

#Plastickáguma #Stěracípryže #guma #gumavtužce

4 389 zobrazení