Kreslení: 8 kroků jak začít a 6 rad jak nepřestat

Tento post je určen všem začátečníkům, věčným začátečníkům, odkladačům i těm z Vás, co se zasekli a tápou, kam se svým kreslením dál. Je to pár věcí, k jejichž soupisu jsem došla po letech práce s lidmi nejrůznějších povah a dispozic a pravidelně se u nich opakovaly.

Pojďte se tedy podívat přehledně na seznam kroků, které je dobré si ošéfovat, aby to s tím kreslením už konečně vyšlo!

8 kroků, které udělat, než začnete kreslit

1) Ujasněte si svou motivaci, proč chcete kreslit

Např. „Kreslení dává mému životu nový rozměr a obohacuje mne.“ To i víc motivací, které jsou pro Vás důležité, si klidně napište. Nemusíte zrovna v kreslení hledat smysl života, abyste si mohli definovat silnou a dlouhodobě funkční motivaci. Stačí, když sami sobě pojmenujete, proč Vás to vlastně baví a láká.

Proč je dobré mít motivaci ujasněnou? Abyste zjistili, zda je vůbec Vaše (a ne třeba Vaší maminky, které se líbilo, jak jste kreslili, když Vám bylo 10), jestli je aktuální (možná její platnost změnou podmínek Vašeho života vypršela) a zda je splnitelná (například motivace kreslit kvůli tomu, abyste byli slavní, se může vymstít – rozlišujte motivaci od ambice).

 

2) Napište si konkrétní cíl, ke kterému byste se chtěli dopracovat

Např. „Chci být schopen nakreslit portrét svojí přítelkyně.“ Nedávejte si časové limity, spíš jde o to definovat si vizi/ bod na horizontu, k němuž se ubíráte a který Vás motivuje pokračovat. Neřešte, jestli máte na to k tomu cíli dojít, protože otázka nezní zda, nýbrž kdy.

Pomůže-li Vám to, tak si cíl napište někam, kde ho často uvidíte. Nebo svůj záměr sdělte okolí – může Vás motivovat už jen to, že se nechcete shodit před ostatními tím, že byste nedokázali, co jste si předsevzali.

3) Přijměte cestu, která k cíli vede

Např. pokud je Vaším cílem zmíněný portrét, přijměte, že cesta se skládá z důkladného studia perspektivy, anatomie a stínování atd.

Byť se Vám často bude cestou zdát, že nechápete některé souvislosti, že Vám to nejde, že jste unavení apod., tak cestu nepodceňujte, vše, co na ní potkáte, se Vám sečte později.

 

4) Zvažte, zda se chcete naučit kreslit sami nebo si najdete lektora

Když se budete učit sami, bude to sice zadarmo, ale za to pomalejší. S lektorem to bude stát peníze, ovšem od dobrého lektora můžete dostat informace k nezaplacení, které Váš posun značně urychlí. Chcete-li se učit sami, pořiďte si 1-2 knížky/ online kurzy/ YT kanály apod. o kreslení. Víc ne, to by Vás ze začátku mohlo mást.

Pokud chcete odborné vedení v offline kurzu, lektora si vybírejte podle toho, jak je Vám sympatický a jak se Vám líbí jeho práce, protože Vás nejspíš bude učit to, co sám umí.

 

5) Určete si konkrétní čas v týdnu nebo v měsíci, který kresbě budete věnovat

Vyberte si ve svém typickém týdnu nebo měsíci den, do něhož se Vám bude kresba dobře začleňovat.

Když třeba víte, že jednou za čas odjíždíte na víkend už ve čtvrtek večer, určete si raději den v první půlce týdne. Na tomto čase se domluvte s rodinou, ať se Vám mohou přizpůsobit.

Pokud se Vám stane, že den, který jste na kresbu měli, jste se k ní nedostali, buď si tento jeden konkrétní den operativně posuňte, nebo prostě vynechejte a ke kresbě se vraťte při dalším termínu. Rozhodně by vynechání nemělo znamenat, že hodíte flintu do žita úplně a s kreslením seknete.

 

6) Pořiďte si základní pomůcky

Kupte si sadu tužek tvrdosti B, plastickou gumu, ořezávátko, pravítko a skicák. Na začátek Vám toto bude stačit. Nicméně, pokud Vaše srdce prahne po jiné technice, jen houšť.
Spíš mi jde o to, že mít doma celé výtvarné potřeby a přitom s nimi nekreslit, může být psychicky kontraproduktivní.

 

7) Určete si konkrétní den, kdy se do kreslení pustíte

Máte-li všechno potřebné, promyslete si, kdy s kreslením chcete začít. Je dobré naplánovat start Vašeho nového pravidelného koníčku tak, abyste si stihli návyk ukotvit. Takže raději nezačínejte těsně před dovolenou.

Chcete-li začít chodit do kurzu, objednejte se na první hodinu/ nebo si kupte online kurz.

 

8) Pusťte se do toho

A UŽÍVEJTE SI TO! Je dobré si nicméně přiznat, že toto užívání má svoje specifika. Zkuste si vybavit, když jste byli malí a učili jste se něco, co Vás hrozně lákalo zvládnout. Člověk si lámal hlavu, namáhal mozkové závity, zkoušel metodou pokus-omyl, až to nakonec nějak rozlousknul. Bylo to dobrodružné – a stejně tak je dobré přistoupit i k učení se kresby.

Neslibujte si, že to bude jen snadné, ale ani se nebojte, že to bude jen dřina a pot. Vždycky, když začnete studium kresby brát moc vážně (což poznáte podle pocitu, že je hrozné, že už dávno neumíte „to všechno“, co jste chtěli umět – věřím, že tento pocit dobře znáte), aktivujte svoje vnitřní zkoumavé dítě a prostě se tím luštěním rébusu zvaného realistická kresba nechte unést.

6 rad, jak nepřestat kreslit

1) Udržujte svou motivaci živou

Jak? Prostě se sebou komunikujte! V průběhu měsíců a let se ptejte sami sebe, proč teď děláte v kresbě to, co děláte:

Baví Vás to? Posouváte se dál? Co Vám to právě teď přináší? Je to uspokojující?

Je to i moje zodpovědnost coby lektorky mým studentům pomáhat hlídat a přehodnocovat jejich motivace a cíle. A pokud je to v mých možnostech, pomoci jim, když se jim zdá motivace nejasná.

 

2) Dávejte si od kreslení pauzy

Říká se, že i dobrého se člověk přejí. Něco pravdy na tom je a i když Vás může kreslení sebevíc bavit, můžete se dostat do fáze stereotypu, kdy se přestanete posouvat, nebo Vám to minimálně tak bude připadat. V tu chvíli je nejvyšší čas dát si pauzu, osobně to všem klientům doporučuji.

Pokud kreslíte opravdu pravidelně, tak delší odmlku doporučuji. Pauzy si dávejte VĚDOMĚ, tj. s vědomím toho, že chcete od kresby odpočívat, abyste se k ní mohli vrátit znovu nabití radostí, nikoliv proto, že se snažíte zamaskovat to, že už třeba kreslit vůbec nechcete. V takovém případě je lepší si to přiznat a netrýznit se „povinností“ kreslit.

3) Zapisujte si VŠECHNY svoje nápady, i ty, co se Vám na první pohled nezdají

Doporučuji si vytvořit buď textový soubor v počítači, nebo si na to vyhradit místo v diáři a pravidelně si zapisovat VŠECHNY nápady, které budete mít.

V průběhu let se vytříbí Váš cit pro to, co byste chtěli dělat. A vy si budete moct se svými nápady pohrávat, vybírat si a upravovat je. Takto nikdy neztratíte inspiraci. Mám to vyzkoušené.

 

4) Zkoušejte nové techniky a dávejte si vyšší cíle

Vaše vědomosti se postupně prohlubují a Vy toho umíte čím dál víc. Přizpůsobujte novým schopnostem i své cíle a prostě si troufejte na větší a větší sousta.

Také zkoušejte nové techniky, každá má totiž trochu jiné nároky na Vaši ruku a tím se budete skvěle udržovat ve střehu a kondici.

5) Prezentujte svojí práci a získejte zpětnou vazbu na to, co umíte

Ať už na Facebooku, nebo na vlastním webu, ať už v galerii nebo v kavárně, nebo alespoň doma. Vystavujte se!

Je pro Vás důležité zažít moment, kdy Vaše práce už není jenom Vaše, ale je součástí světa, v němž si žije vlastním životem.
Sledujte reakce lidí na ni a pozorujte, co to s Vámi dělá. Učte se diskutovat o své práci s nadhledem a odstupem.

6) Stejně tak se vracejte k tomu, co si myslíte, že už dobře znáte

Je to trénink Vaší pokory. A hlavně, nabalování znalostí se neděje lineárně, ale cyklicky. Co jste nechápali před půlrokem, teď může být rázem srozumitelnější.

Zkuste se tedy i po letech vrátit k látce z prvního měsíce, kdy jste začínali a vyzkoušet si třeba něco navisovat nebo si zopakovat základní tělesa. Jak Vám to jde?

 

Tak co, pustíte se do toho?

Pokud chcete seznam mít u sebe, abyste si k němu mohli třeba připisovat poznámky nebo se k němu vracet, tak jeho podrobnější verzi najdete v e-booku “Jak začít kreslit”. Ten Vám přijde poté, co se přihlásíte k odběru newsletteru dole na stránce. V e-booku najdete i pár tutoriálů na rozjezd. Tak ať Vám slouží!

 

Mějte se kresleně,

Bára Maštrlová