Jak nakreslit: Hruška + video tutoriál

kresba hrušky tužkouTento mini-tutoriál na kresbu hrušky, který najdete v online kurzu Fundament, je určený začátečníkům. Hruška je svým oku-libým tvarem celkem vděčným námětem a pro začátečníka je také relativně snadno pochopitelná.

Její nevýhodou však může být to, že chcete-li si sehnat živý model, nemusí být zrovna její sezóna či nemusí mít vhodný tvar nebo barevnost. Proto jsem pro nácvik vybrala hrušku plastovou.

Tužky + gumy, které používám: začínám 2B, jemné stíny B, tmavé stíny 4B, super jemné stíny a lazury F, guma v tužce a plastická guma modrá Koh-i-Noor na razantní gumování, plastická guma Farber-Castell jakékoliv barvy na zjemňování intenzit ve větších plochách a utupování drobných chyb.

Základní tělesa v hrušce

Než se pustíte do kreslení hrušky, zamyslete se nad tím, jaké základní tvary obsahuje – možná Vám pomůže následující schématické rozkreslení výsečí základních těles skrytých v hrušce.

jak stínovat a šrafovat ovoce

Pojďme na to!

Nuže, jste-li začátečníci, navrhuji Vám si vyzkoušet následující postup – to proto, abyste se procvičili ve vyjadřování a chápání prostoru tělesa. Konec povídání, nejlepší je stejně praxe. Tak si ořežte tužky, nalijte si třeba sklenici dobrého vína a pusťte se do toho :).

 

1. Nakreslete si schéma tvaru a středovou osu, odměřte a zaznačte si tvar šťopky.

 

2. Zpřesněte konturu a nakreslete i to, co není vidět, tj. bubák.

 

3. Začněte “rovnoběžkovými” šrafy – ty jsou kolmé na středovou osu.

 

4. Přidejte “poledníkové” šrafy a vytvořte síť objemového šrafování.

 

5. Zahustěte síť a vyplňte objemovými šrafy celou hrušku.

 

6. Měkkou tužkou a gumou rozvrhněte světlo a stín a naznačte vržený stín

 

7. Zjemněte a propracujte šrafování a stínování, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

 

Je libo video-tutoriál?

Pokud Vám pro kreslení vyhovuje spíš video-tutoriál, tak i ten jsem pro Vás připravila. V něm vysvětluji určité souvislosti podrobněji a především Vám může pomoc celý proces shlédnout.

Ať už budete kreslit podle obrázků nebo podle videa, klidně se pochlubte svým výsledkem na Instagramu či Facebooku, kde nezapomeňte Výuku kresby zmínit nebo označit #vyukakresby.

V online kurzu Fundament najdete k této hrušce ještě další dvě a společně s těmi i hromadu jiného ovoce a zeleniny. Taky ale třeba i klubíčko a jiné předměty, které Vás v kreslení rozvinou :).

 

Mějte se kresleně!

Bára Maštrlová