Barbora Maštrlová

*1985 v Liberci, žije a pracuje v Praze

 

www.barboramastrlova.com

 

 

 

Praxe:

 

2014 - 15    Director galerie Art Salon S, Tančící dům

2012            založení kurzu Výuka kresby

od 2010       sochařka na volné noze

 

 

 

Vzdělání:


2004 -10     VŠUP v Praze, ateliér Sochařství 1, prof. Kurt Gebauer

2009            ESBAM, Francie, Socha a materiál, François Mezzapelle

2007 - 8      AVU Praha, ateliér figurálního sochařství, prof. Jan Hendrych
2000 - 4      SPŠKS v Hořicích v Podkrkonoší, obor kamenosochařství

MgA. Barbora Maštrlová 

Proč a jak učím?

Učit kresbu jsem začala krátce po absolvování VŠUP. Vlastní kurz jsem pak založila na přání klientů, kteří ke mně původně docházeli do instituce, v níž jsem začínala a jimž se můj styl výuky zalíbil. Tak se v lednu 2012 zrodil kurz Výuka kresby.

 

Proč tedy učím kresbu? Protože mne to baví. Mým záměrem je poskytovat klientům oporu na dlouhé a velice zajímavé cestě územím kresby. Sama jsem touto cestou prošla a procházet doufám budu i nadále. Je totiž krásná, ušlechtilá a rozvíjející. Znám některé zákruty, v nichž se člověk může zaseknout, s nimiž si neví rady a můžou ho odradit od pokračování. Ať už je to v úplných začátcích bezradnost nad množstvím námětů, které by člověk chtěl umět nakreslit, ale neví jak. Nebo když už později tyto vědomosti má, avšak tápe, jakým stylem se vlastně vyjadřovat, protože možností je opravdu mnoho.

 

Snažím se klienty provést těmito situacemi. Dodat odvahy, pomoct technickou radou, nasměrovat a vysvětlit. Pro klienta je dobré, když ke kreslení a svým vlastním možnostem přistoupí s pokorou. Člověk by na sebe neměl mít nerealistické nároky a myslet si, že bude umět kreslit za měsíc. Možná ani za dva, tři roky nebude umět všechno, co by chtěl. Na střední umělecky zaměřené škole se kresba studuje 4 roky. Pokud se chce člověk jít rozvíjet dál na vysokou, může strávit kreslením dalších několik let. A pak celý život.

 

To je dobré mít na paměti a prostě kreslit dál :).