Moniky galerie

Monika je jednou z těch, kdo mne přiměl v roce 2012 založit tento kurz. Za to jí patří obrovský dík. Stejně jako za její výkony v kresbě, které můžu v reálném čase sledovat a Monice k nim svými radami pomáhat.

 

Monika je velice talentovaná a celých šest let, co ji učím kreslit, na sobě ukázkově pracuje. Jak je vidět z její galerie, tak nejraději kreslí tužkou menší formáty, ačkoliv si vyzkoušela samozřejmě i jiné techniky. I když má široký záběr co se námětů týká, tak její síla i naplnění leží ve volné tvorbě. Tam se snaží vystihnout primárně atmosféru - ať už místa, detailu, či zátiší. 

 

Sama o kurzu říká:

 

"Z ateliéru odcházím vždy nabitá energií. Jsem překvapena, jak jsem se za těch pár let posunula a kolik jsem toho nakreslila. Bára předkládá principy kresby velice srozumitelně a vede každého z nás, co se v ateliéru potkáváme, jiným způsobem. Kreslení rozhodně není jenom koníček, stalo se pro mě důležitým způsobem sebevyjádření."

 

Jako Moniky lektorka musím říct, že se jsem na ni nejen hrdá, navíc k tomu mne nepřestává bavit pozorovat její postupné nabývání autorské sebedůvěry a radosti z toho, že může realizovat své sny

Moniky stěžejní díla:

"Šumavská louka"

2020, tužka na papíře, 100x70cm

Na této kresbě Monika pracovala rok. A je tak krásná a detailní, že jsem ji pro Vás musela natočit, abyste si ji mohli vychutnat 😍. To, co mám na Moniky přístupu ráda, je, že má vizi a za tou jde, dokud ji nenaplní. Šumavskou louku s jejími nesčetnými stébly trav a zvonků snila Monika nakreslit už mnoho let, proto nepodcenila přípravu a s precizností až přírodovědeckou si všechny druhy rostlinek nastudovala a vybudovala z nich svou “vzpomínku o kvetoucí louce”.

Autorka na kresbě zajímavě kombinuje botanickou kresbu s iluzí prostoru, kdy divák pozoruje děj jakoby vleže. Poctivé prokreslení tužkou pak láká k tomu se do kresby ponořit, uklidnit mysl a užívat si každý detail. Při prohlížení kresby má člověk chvílemi až pocit, že slyší šustit stébla o sebe a vánek v dálce. Je to prostě kresba, s níž chce člověk žít a užívat si ji, Monika si ji ostatně adjustovanou pod muzeálním sklem zavěsila doma v obýváku, aby se z ní mohla těšit každý den i s celou rodinou.

"První botičky"

2017, tužka na papíře, diptych - vel. každé kresby A4

Kurz kresby Praha
Kurz kresby Praha

"Makovice"

2016, tužka na papíře, vel. B3

Kurz kresby Praha