Jarmily galerie

Jarmila chodí do kurzu od roku 2016 a je vyjímečnou studentkou. Umí už totiž kreslit.

Jarmila je dcerou animátora, scénáristy a režiséra Jaroslava Doubravy, který spolupracoval v tvůrčím týmu s Milošem Macourkem a Adolfem Bornem. Vyrůstala tedy ve výsostně uměleckém prostředí, avšak přes všechny předpoklady jí nebylo umožněno výtvarné umění studovat. I přesto si našla cestu do kresleného filmu a osm let kreslila na Barrandově. Odtud ta Jarmily vykreslená ruka. A proč tedy navštěvuje kurz kreslení?

 

Jarmilku do kurzu přivedlo to, že se podle svých slov doma k pravidelnému kreslení nepřiměje. Hledala útočiště, kde by se mohla věnovat kreslení pravidelně,  systematicky a zároveň pod odborným vedením, aby si tak mohla doplnit některé principy, které jí nebylo umožněno studovat toho času oficiálně.

Ukázka Jarmily domácích prací

Doporučuji sledovat i Jarmily

skvělými kresbami nabitý

INSTAGRAM

"Krajiny, pohledy a průhledy"

2020, různé techniky, různé velikosti

letním semestru 2020 se Jarmila pokračovala v nácviku krajin a to jak jí blízkým pastelem, tak akvarelem, který se rozhodla rozvíjet v následujících měsících nového semestru. 

"Studie skotských krajin"

2019, různé techniky, různé velikosti

V zimním semestru 2019 se Jarmilka zodpovědně na můj podnět zaobírala studiem perspektivy. Aby měla semestr vyvážený obsahem i formou, vrhla se po perspektivě ihned do studia látky jí opravdu blízké, kteroužto je krajino-kresba a krajino-malba. Se studiem této látky hodlá pokračovat i přes letní semestr, neboť je to něco, čím by si přála se živit. Držím jí v tom palce a snažím se jí poskytnout maximální oporu.

"Optické iluze"

2019, tužka na papíře, vel. A4

Závěrem letního semestru jsme si s Jarkou vyzkoušely vytváření optických iluzí :).

"Loď"

2019, akvarel + akvarelové pastelky, vel. A4

14_loď.jpeg
Show More

Jeden z Jarky splněných kreslířských snů aneb bratrova loď pojatá akvarelem. Za mne 10 z 10 bodů! 

"Manželé"

2019, uhel na papíře, vel. A3

Old photo couple

Jarmilka si dala nelehký závazek - nakreslit dar pro kamarádku. Zvětšenina svatební fotky jejích rodičů, z nichž tatínek zahynul v koncentráku. Ať tato kresba přináší hlubokou radost. 

"Jamie"

2018, pastel na papíře, vel. A2

Jamie final_edited.jpg

Už od chvíle, kdy Jarmilka kreslila "Jezdce", neboli svou oblíbenou postavu Jamieho Frazera, byla rozhodnutá se k němu jednou vrátit a to ve formě portrétu. Což si splnila v roce 2018 poté, co jsem se s ní přes půl roku věnovala dost poctivému seznámení s problematikou portrétu, resp. v případě Jarky spíš důslednému zopakování toho, co už kdysi trénovala. A celý ten drill se vyplatil a sečetl v tomto portrétu, jehož budování ve vrstveném pastelu si Jarmilka dosytosti užila.

"Železné hory"

2017, pastel na papíře, vel. A1

Kurz kresby Praha

Jsem ráda, když si moji studenti mohou vyzkoušet, jak funguje "skutečná" zakázka. Proto když jsem dostala poptávku na krajinu Železných hor, ráda jsem ji Jarmile dohodila a zakázkou ji odprůvodcovala. Komunikace s klientkou, nacenění práce, skica, příprava referencí, z nichž člověk při práci vychází,  atd. až po samý závěr předání díla. To je proces, který je opravdu dobré zažít, aby člověk zjistil, jak jeho sen živit se jednou kreslením, vypadá v praxi. 

"Babička"

2017, uhel na papíře, vel. A4

Jarmilu portréty baví. A protože ráda kombinuje příjemné s užitečným, rozhodla se tento námět vyzkoušet na portrétu kamarádčiny babičky, který se posléze stal i vánočním dárkem této kamarádce. Výzvou byla práce podle neostré fotografické předlohy, která byla de facto jen zvětšeným skenem staré pasové fotografie. Jelikož bylo třeba i v kresbě zachovat absenci detailů, zvolily jsme techniku uhlu a vybraly hrubší strukturu papíru, která sama o sobě neumožňuje detailnější práci.

Kurz kresby Praha

"Máma"

2017, pastel na papíře, vel. A2

Kurz kresby Praha

Velkým úkolem, který si Jarmila pro letní semestr zvolila, byl portrét její maminky, v pastelu. Navíc byla tato práce limitovaná časově, neboť se měla stát dárkem pro bratra Jarmily k narozeninám. Myslím, že se vše stihlo na výbornou a vznikla opravdu pěkná portrétní kresba.

"Jezdec"

2017, pastel na papíře, vel. B2

Kurz kresby Praha

U druhé své volné práce se Jarmila rozhodla pokračovat v pastelu. Vybrala si námět své oblíbené seriálové postavy Jamieho Frazera. Velkou výzvou bylo zasedit jezdce správně na koně a oba pak do smyšleného prostředí, protože pro Jarmilky vizi neexistovala jedna konkrétní fotografie, nýbrž dohromady asi 30 fotek, z nichž si brala inspiraci pro svou vlastní formulaci námětu. 

"Puk"

2016, pastel na papíře, vel. B2

Kurz kresby Praha

Ihned po nácviku základních principů se Jarmila plynule vrhla na vlastní tvorbu. Tu odstartovala Pukem - měla pro něj ideální model v podobě stejnojmenné ceny Jiřího Trnky, kterou obdržel Jarmily tatínek. Puka se však rozhodla nakreslit suchým pastelem a zasadit ho do noční snové krajiny, což s sebou neslo spoustu nových výzev. A uznejte - stálo to za to!