• Výuka kresby

3) Pomůcky: Papíry


DRUHY PAPÍRŮ

Papír, to je velká alchymie. Nemyslím jeho vznik (i když to asi taky), ale spíš jak ho používat v kreslení. Druhů papíru totiž existuje opravdu hodně. A jiný je vhodný na kreslení, jiný zase na rýsování (a jiný třeba do kopírky). Vlastnosti papíru mají na kresbu velký vliv, to mějte na paměti. Když si pro tu kterou techniku zvolíte nevhodný papír, tak budete při práci trpět.

V papírech na kreslení existují různé typy podle techniky, kterou chcete použít. Takže máme papíry vhodné na kresbu tužkou, perkem, fixy, pastelem, akvarelem, uhlem, ale i na malířské techniky, jako je olejomalba, akryl, tempera a kvaš. Všechny tyto typy se liší texturou a gramáží, které obě dohromady určují, jak se bude ta která technika na papíře chovat. Textura určuje, jak moc do detailu můžete zajít (čím výraznější reliér textury papíru má, tím hůř nakreslíte detaily) a jak bude papír absorbovat pigment (čím hladší textura, tím méně pigmentu do sebe papír vpustí). Gramáž zodpovídá za to, jak moc papír můžete namáhat – čím vyšší gramáž, tím víc toho papír snese (ve smyslu množství vrstev, gumování a přepracovávání).

PROMYSLETE SI CO, JAK A KDE BUDETE KRESLIT

Pro začátek si tedy rozhodněte, jakou technikou budete kreslit a podle toho si pořiďte ve výtvarných potřebách papír. Nebojte se na vlastnosti papíru zeptat, určitě Vám rádi poradí. My se v tomto příspěvku zaměříme na pořizování a přípravu papíru pro kresbu tužkou (nebo jinými suchými médii).

Dále si promyslete, co chcete kreslit. Tím nemyslím námět, jako spíš styl a velikost kresby. Pakliže chcete skicovat, nebo kreslit robusnější, expresivnější kresbu bez detailů, nemusíte se bát drsnějšího papíru s texturou. Na malý formát do velikosti A3 si kupte ve výtvarných potřebách skicák určený pro skicování. Je z neběleného papíru, má příjemnou texturu a gramáž kolem 90g/m2. Je dobrý na skici, Vaše pokusy a studijní záležitosti.

Na propracovanější kresby naopak volte papír hladší, s gramáží 120g/m2 a víc. Volba papíru je často experiment a metodou pokusu a omylu se naučíte, který papír nejlépe vyhovuje Vašemu záměru.

A v neposlední řadě zvažte, jestli chcete kreslit u stolu, nebo u stojanu. Malé formáty se lépe kreslí u stolu, větší u stojanu.

Jestliže se chcete učit kreslit u stojanu, tak pro začátek spotřebováváte papíru hodně. Proto doporučuji pořídit si roli balícího papíru, tzv. „baličáku“. Samozřejmě ne vánočního, ale toho obyčejného, přírodního, s vyšší gramáží a hrubší texturou. Ve výtvarných potřebách ho mají, stejně tak třeba v Bauhausu apod. Baličák je dost odolný papír, unese mnoho oprav i vrstev pigmentu všech suchých výtvarných technik. Pokud se chcete pustit do propracovanějších děl, lze pořídit i velké formáty krásných papírů, jejichž nabídka je prostě tak obrovská, že se tu o ní nebudu rozepisovat a rovnou doporučím k návštěvě nějaké dobře zásobené výtvarné potřeby. Nebo rovnou obchody zaměřené na papíry, např.: http://www.grandpapir.cz.

JAK SI PŘIPRAVIT PAPÍR

Když kreslíte doma do skicáku na malý formát, tak žádnou speciální přípravu papíru nepotřebujete. Ta je důležitá v momentě, kdy kreslíte u stojanu. V tu chvíli musíte řešit dvě věci: 1) na co napnout papír a 2) jak ho napnout.

1) PODLOŽKA

Podložka pro napnutí papíru by měla mít rovný a hladký povrch, to je celkem jasné. Co však není zcela jasné, že by neměla vážit metrák. Proto jako podložku pod kreslení nedoporučuji dřevěnou desku, pokud nejste zrovna kulturist(k)a. Je těžká a tudíž se s ní obtížně manipuluje. Pokud můžete a máte na to čas nebo prostředky, tak coby kreslící podložky se mi osvědčily tyto dvě možnosti:

  • Kapa tloušťky 10mm (KAPA® - ultra-lehké sendvičové desky s pěnovým polyuretanovým (PUR) jádrem) - kupuji zde, neboť mají dobré ceny

  • vyrobit si vlastní podložku – jsou různé možnosti, můžete použít tenkou překližku (do 2mm) nebo sololit a to upevnit slepými hřebíčky na blindrám nebo tenčí laťky. Budete tak mít podložku, která bude lehká a přitom stabilní, akorát je to trochu pracné a cenově možná i dražší než Kapa.

2) ČÍM NAPNOUT PAPÍR

Napnout papír na připravenou podložku lze různými způsoby. Mně se osvědčily dva:

  • Papírová lepící páska šíře min. 4cm – je to levné, rychlé řešení. Nicméně, ačkoliv by Vám tato páska neměla papír poškodit, tak občas přece jen při závěrečném odlepování papír potrhá. Proto, pokud se rozhodnete pro napínání papíru použít tuto variantu, raději si do velikosti papíru započítejte rezervu právě o šířku lepící pásky a kresbu na závěr raději odřízněte řezákem.

  • Nastřelovačka sponek – je to k papíru velice šetrné řešení a časově nejrychlejší způsob napnutí papíru, co znám. Vyžaduje však vyšší investici – kolem 500,-Kč + spony. Každopádně to za to stojí, spony nastřelíte téměř rychlostí světla, nic se Vám neodlepuje a odstraníte je jednoduše kleštičkami, aniž byste papír výrazněji poškodili, nebo pokud budete nastřelovat do Kapy, tak sponky vytáhnete na konci práce normálně nehtem.

Tak ať máte papír vždy dobře připraven! Přístě si řekneme něco ke stojanům ;).

Mějte se hezky,

Vaše

Bára Maštrlová.

#papír

3 022 zobrazení