• Výuka kresby

1) Motivace & kreslení: Jak začít kreslit? Udělejte si jasno!


Je začátek nového roku a možná jste do něj vstoupili s rozhodnutím „konečně“ začít kreslit. Skvělé, fandím Vám! Obzvlášť, pokud patříte k těm, kteří se chystají začít už nějaký ten pátek. Pokud je to i Váš případ a už jste si během let nakoupili několik příruček o kreslení, v šuplíku máte téměř celý sortiment výtvarných potřeb, průběžně zkoušíte různé techniky, lektory, kurzy, a přesto stále nejste tam, kde byste chtěli být, je ideální čas se zamyslet trochu víc nad možnými důvody tohoto přešlapování na místě.

4 nejčastější překážky, které Vám brání „konečně“ začít kreslit

Pojďme se nyní společně podívat na nejčastější překážky, které Vám můžou stát v cestě a také na to, jak se s nimi vypořádat. Pro přehlednost jsem je rozdělila do 4 kategorií:

1) Motivace

2) Sebe-podceňování

3) Sebe-přeceňování

4) Praktické překážky

Každého člověka, který se snaží začít kreslit, může trápit jiný důvod, stejně jako více zároveň. Je to velice individuální a můj výčet, popis i navrhovaná řešení prosím berte pouze jako doporučení a ne jako věděckou práci. Vycházím pouze z vlastní zkušenosti, kterou Vám předkládám, abyste jí mohli konfrontovat se svým příběhem.

Motivace aneb PROČ kreslit

Dneska se podíváme na téma motivace. Nemusím asi moc zdůrazňovat její důležitost. Prostě bez motivace ani ráno nevstanete z postele, ani se nevydáte do práce. U kreslení je to stejné. Pokud nemáte důvod učit se kreslit, tak prostě nebudete.

Ujasnění si motivace je dobré stejně na začátku, jako v průběhu, protože motivace se mění a vyvíjí stejně přirozeně jako cokoliv ve Vašem životě. Neexistují dobré a špatné motivace, pouze neujasněné, mylně směřované a nevhodně aplikované. Když si svoji motivaci uvědomíte, můžete s ní pracovat a používat ji pro sebe.

Jak tedy pracovat s motivací? Užitečné je naučit se ji rozlišovat na vnitřní a vnější.

Vnitřní je dlouhodobě účinější – např. „Kreslení mne baví a obohacuje můj život“. Její dlouhodobá účinnost je dána tím, že člověku dává smysl a dobrý pocit ze sebe a svého konání.

Vnější motivace taky nejsou k zahození, ale můžou mít kratší dobu účinnosti – např. „Tahle kresba mne tolik nebaví, ale dostanu za ní dobře zaplaceno.“ Možná taková situace postrádá idealismus, ale její pragmatičnost je součástí života, pokud se chcete kupříkladu kreslením živit.

Mezi vnější motivace patří i ty převzaté od okolí a na ty by si člověk měl dát obzvlášť pozor – např. „Musím kreslit proto, že můj otec chtěl být vždycky malířem, a proto mne od malička ke kreslení vedl a já ho nechci nezklamat.“ Tato motivace Vám přivodí nejspíš spoustu frustrace. A tím spíš, pokud se kreslení nebudete věnovat a ponesete tak tíhu nesplněného závazku životem dál.

Každý člověk má jinou motivaci a nejspíš i kombinaci více z nich. Naučte se svoje motivace rozlišovat a používat, aby Vás opravdu vedly ke splnění Vašich cílů. Zde jsou různé příklady dlouhodobých motivací, proč kreslit:

„Kreslení mne baví a rozvíjí.“

„U kreslení si skvěle odpočinu a odreaguji se.“

„Baví mne, že kreslením se učím stále něco nového.“

„Kreslení můj život obohacuje o nový úhel pohledu.“

„Díky kreslení si vychutnám umělecká díla úplně jinak.“

„Chci se kreslením živit.“

„Hlásím se na uměleckou školu, je to můj celoživotní sen.“

atd.

A proč chcete kreslit Vy?

Co byste odpověděli, kdyby se Vás takto někdo zeptal? Víte opravdu, proč se chcete naučit kreslit? Zkuste tuto otázku zodpovědět především sami sobě, není nikdo jiný, komu by na tom, jestli kreslíte či nikoliv, mělo záležet víc.

Jestli chcete, udělejte si malé cvičení a sepište si všechny svoje motivace pro kreslení. Při jejich sepisování je nehodnoťte. Až jich budete mít pár sepsaných, napište u každé, jak ji máte rádi a co ve Vás vyvolává.

Např.:

„Kreslením se chci živit.“ – ano, tato motivace se mi líbí, vidím v tom smysl, protože se chci živit tím, co mne baví

„U kreslení si skvěle odpočinu.“ – ano, tato motivace je mi velice příjemná a chci ji rozvíjet

„Učím se kreslit, protože bych jednou chtěla nakreslit portréty našich dětí a dát je manželovi.“ – ano, líbí se mi představa, že to jednou dokážu, ale bojím se, že se třeba nebudou kresby líbit manželovi a že si ze mne bude dělat legraci. Možná bych měla zvážit, zda chci ty portréty kreslit pro manžela nebo spíš sobě pro radost.

„Kreslit chci, protože si to moji rodiče přejí.“ - možná mi dělá dobře, že mne rodiče podporují, ale já mám v životě jiný cíl, takže si o tom s nimi ještě budu muset promluvit.

Je totiž opravdu důležité, abyste svoje motivace znali, měli jste je rádi a byly Vám vlastní. Teprve pak se Vám budou příjemně žít a realizovat. Stejně tak ale můžete při jejich ujasňování zjistit, že se s nimi neidentifikujete, že Vás vlastně až tolik nemotivují, nebaví a vůbec, že jsou to cíle, ke kterým vůbec směřovat nechcete. V tom případě se jimi nemusíte nechat sžírat a ovládat. Prostě je ze svého života vypusťte. Protože pokud kreslit nechcete, tak nemusíte ;).

Příště: Chcete kreslit, ale bojíte se, že na to nemáte? Seznamte se se svým strachem!

#Motivace

860 zobrazení